Naudinga informacija

 

LAUKO KATINŲ KASTRAVIMAS: HUMANIŠKIAUSIA DOVANA GYVŪNUI

Nekastruoti laukiniai katinai žymi teritoriją aštraus kvapo šlapimu, kaunasi su kitais katinais, o po savęs palieka vadas niekam nereikalingų, sunkiam gyvenimui ir skausmingai mirčiai gatvėse pasmerktų mažų kačiukų.

Kačių sterilizavimo nauda matoma kur kas geriau, kadangi lengva suskaičiuoti nelaukiamas jų vaikučių vadas – iki trijų per metus, vienoje vadoje iki 5 kačiukų. Per metus viena katė gali atvesti 15 ir daugiau kačiukų, kurie toliau ves kačiukus. O katinai? Be jų šių vadų nebūtų.

  • Katinai per dieną vidutiniškai nukeliauja 3 kilometrų atstumą,
  • Katinai apeina ir „valdo“ žymiai didesnę teritoriją negu katės,
  • Katės ir katinai lytinį gyvenimą gali pradėti būdami vos 5-6 mėnesių,
  • Katinas būna vaisingas iki pat senyvo amžiaus,
  • Katinas morčiuojančią katę gali užuosti per 1,5 km,
  • Katinas apvaisinti katę gali per 16 sekundžių,
  • Katinas per spermą gali perduoti pavojingus virusus bei užkratus katei, o ji – vaikams,
  • Katė per morčių sueina su ne vienu katinu, kad apvaisinimo tikimybė būtų maksimali,
  • Vienos vados kačiukai gali turėti skirtingus tėvus.

Nekastruoti katinai kaunasi su konkurentais dėl statuso ir įtakos, neretai patiria sunkiai gyjančių plėštinių ar kąstinių traumų. Per seiles (įkandimai), kraują (įdrėskimai), jie gali užsikrėsti tokiais virusais, kaip kačių leukemija ar imunodeficito virusas. Sergant imunitetą „išjungiančiomis“ ligomis, išgyventi sunkiomis lauko sąlygomis tampa sudėtinga, kartu užkrėtimo riziką patiria kiti katinai ir katės.

Teritorijų žymėjimas yra bene nemaloniausias žmonėms dalykas. Kodėl nekastruoto katino šlapimo kvapas yra toks stiprus? Nes jis yra gyvūno feromonų sistemos dalis, jo bendravimo priemonė ir savotiška vizitinė kortelė, kurioje surašyta tik kitiems katinams ir katėms suprantama informacija: amžius, lytis, kita informacija.

Kas nutinka katiną kastravus? Procedūra trunka tik keliolika minučių, tačiau jos dėka sumažėja testosterono nulemiamas agresijos lygis, katinai nustoja dalyvauti kovose, jų šlapimas praranda būdingą aštrų kvapą, sumažėja arba pradingsta poreikis žymėti teritoriją.

Prisitaikę gyventi gatvėje ir blogų manierų išmokę suaugę lauko katinai paprastai turi mažai realių šansų tapti mielais naminiais gyvūnais, todėl humaniškiausia ir geriausia, ką jiems gali suteikti žmonės, tai kastravimas ir ramesnio gyvenimo dovana. Štai kodėl po kastravimo ir skiepo jie dažniausiai paleidžiami atgal į jiems įprastą teritoriją. Tik jau ramesni, tylesni, jaukesni ir – praradę reproduktoriaus statusą.

Info iš http://www.vysniusodas.lt/

Ar žinai, kad…

Naminiai gyvūnai pasižymi ypatingu jautrumu, ir, jeigu teisingai suprasime tuos ženklus, kuriuos jie mums siunčia, galėsime apsisaugoti nuo daugelio nemalonumų, pritraukti į namus sėkmę ir pataisyti sveikatą.
*Juodas katinas saugo nuo vagių.
*Įvairiaspalvis – padovanos asmeninę laimę.
*Katinas su baltomis letenėlėmis – pritraukia materialinę sėkmę.
*Ryžas katinas – visų sergančių viltis. Būtent ryži katinai ir katės laikomi tiktaisiais gynėjais ir gyduoliais.
*Visiškai baltas katinas – tai stebuklas. Laikoma, kad būtent jie geriausiai padeda žmonėms, kurių darbas susijęs su nuolatine rizika ir dideliais fiziniais krūviais.
*Pilki katinai sugeba savo šeimininkams padovanoti vidinį ir išorinį grožį ir harmoniją. Taip pat jie laikomi geriausiais apsaugininkais nuo naminuko. Pilki katinai turi gydomųjų savybių.
*Trispalviai katinai – trispalvė laimė. Jie į namus atneša ypatingą laimę ir globą. Ypač jeigu yra balti su juodomis ir ryžomis dėmėmis: balta spalva simbolizuoja tyrumą, juoda – mokėjimą kovoti su piktomis dvasiomis, ryža – sugebėjimą nuginti ligas ir pritraukti į namus turtą.
Mūsų katės elgesys gali kalbėti apie daug ką.
*Jeigu namus paliko sėkmė ir pinigai – pasiimkite tyra širdimi benamę katę ar kačiuką. Namuose viskas susitvarkys.
*Jei maitinsite benamius katinus ir kates – palengvinsite mirusių giminaičių kančias.
*Jeigu į jūsų namus atėjo žmogus, o jūsų katė šnypščia ar slepiasi – žmogus jums nelinki nieko gero, o jeigu atvirkščiai – murkia ir glaustosi, žmogaus ketinimai dori ir geranoriški.
*Persikrausčius į naują namą ar butą, tam, kad išvengtumėt blogio, reikia pirma įleisti katę. Jeigu katė niekaip nenori eiti į naujas patalpas, laimės ir sėkmės ten nebus.
*Jeigu norite ilgai gyventi, turėti sveiką širdį ir nervus – tegu visada su jumis gyvena katės. ❤️

 

Ar jau pasirūpinai savo augintinio apsauga nuo erkių?

Erkės – tai parazitai, kurie atakuoja ne tik žmones, bet ir naminius gyvūnus, jos siurbia kraują ir perneša įvairias ligas. Gyvūnui įsisiurbusierkė gali sukelti rimtų negalavimų.
Pasak veterinarijos gydytojos Dovilės Naujokaitės, viena dažniausiai augintiniams diagnozuojamų ligų – tai babeziozė (piroplazmozė). Šią ligą sukelia babezijos, kraujyje parazituojantys pirmuonys. Ligos požymiai: karščiavimas, silpnumas, apetito ir svorio netekimas. Ligai progresuojant simptomai tampa dar sunkesni. Katės šia liga serga rečiau.
Įsisiurbus erkei, veterinarijos gydytojos teigimu, augintinis gali užsikrėsti ir erlichioze, liga, kuri pasireiškia karščiavimu, sumažėjusiu apetitu ir svoriu. Augintiniai, kurių imuninė sistema yra pakankamai stipri, gali šią ligą įveikti, silpnesniems gyvūnams išsivysto lėtinė stadija.
– Kad augintinis užsikrėtė anaplazmoze, rodys virš 39 °C sukilusi temperatūra, apetito nebuvimas, depresija, viduriavimas, mieguistumas ir blužnies padidėjimas. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti šlubavimas ar nerviniai požymiai, – pasakojo D.Naujokaitė.
Borelioze, arba Laimo liga, veterinarijos gydytojos teigimu, dažniau suserga jauni šunys. Skirtingai nei žmonėms, gyvūnams besiplečiančios raudonos dėmės įkandimo vietoje nebūna. Daug Laimo liga sergančių šunų kenčia nuo pasikartojančio šlubavimo. Kai kuriems šunims gali išsivystyti širdies ar nervų sistemos ligos. Infekcija linkusi atsinaujinti (ypač jei šuo turi nusilpusį imunitetą ar serga kitomis ligomis).
Viena pavojingiausių ligų žmonėms erkinis encefalitas, nors ir labai retai, taip pat, erkei įsisiurbus, gali pasireikšti ir šunims.
Augintinio šeimininkas turėtų atkreipti dėmesį į šiuos pagrindinius simptomus, informuojančius apie įsisiurbusią erkę.
– Kad augintiniui įsisiurbė erkė, parodys pablogėjusi augintinio būklė: karščiavimas, apetito netekimas, gyvūno apatiškumas, anemijos požymiai. Gali pasireikšti ir kiti simptomai, būdingi ligoms, kurias sukelia erkės, – teigė veterinarijos gydytoja D.Naujokaitė.
Apsaugai – įvairios priemonės
Norint apsaugoti gyvūną nuo erkių, pirmiausia, gyvūno šeimininkas po kiekvieno pasivaikščiojimo turėtų apžiūrėti savo augintinį ir, radęs įsisiurbusią erkę, nedelsiant ją ištraukti. Taip pat norint išvengti įvairių susirgimų, būtina imtis apsaugos priemonių nuo galimo erkių įsisiurbimo.
Specialūs antiparazitiniai antkakliai su veikliosiomis erkes atbaidančiomis ir naikinančiomis medžiagomis – labai populiari, dažnai naudojama priemonė. Galima rinktis ir natūralius gintarinius antkaklius. Gintaras – natūralus sakų darinys. Nuolat trindamasis į augintinio kailiuką gintaras skleidžia specifinį dervos kvapą, kuris atbaido erkes. Gintariniai karoliukai įelektrina kailį, todėl visi parazitai ir kenkėjai negali prikibti prie kailio, tad palieka keturkojį ramybėje.
Kaip apsaugos nuo erkių priemonę patariama naudoti ir lašiukus, kuriuos svarbiausia paskirstyti ant odos, ne ant kailio. Natūralūs lašai, kurių veikliosios medžiagos yra eteriniai aliejai ir natūralūs ekstraktai, skirti parazitus atbaidyti. Lašiukai su stipresnėmis cheminėmis medžiagomis sumažina rizika dėl erkių platinamų ligų.
Prieš vedant į lauką, augintinį galima išpurkšti ir specialiais antiparazitiniais purškalais, aerozoliais. Deja, nėra vienos nuo erkių apsaugančios priemonės ir nė viena priemonė 100 proc. apsaugos negarantuoja.

Kokia kastracijos/sterilizacijos nauda?
Patelės. Kačių ruja pasireiškia mažiausiai keletą kartų per metus, o kačiukus vesti jos gali iki pat gilios senatvės. Rujos metu katės elgesys labai pasikeičia – ji kniaukia, raičiojasi ant nugaros, tampa dirgli, gali pradėti šlapintis name ar bute. Kalės paprastai rujoja dukart per metus. Ruja trunka vidutiniškai 3 savaites ir pasireiškia kraujavimu iš lytinių takų, kale ima domėtis šunys.
Šiuo laikotarpiu jūs turite nuolat saugoti savo augintinę nuo atsitiktinio susikergimo, kitaip turėsite nepageidautinų šuniukų ar kačiukų lizdą. Be to, nėštumas ir gimdymas gyvūnui yra savotiškas stresas ir šiaip neigiamai veikiantis faktorius.
Gana didelis procentas vyresnio amžiaus nesterilizuotų kalių suserga pūlingu gimdos uždegimu – piometra. Klinikiniai šio susirgimo simptomai būna silpnai išreikšti, todėl į veterinarijos gydytoją savininkai su savo augintiniu paprastai kreipiasi tada, kai liga jau būna pažeidusi inkstus, kepenis ir pan. Gydymas šiuo atveju tik chirurginis – šalinama gimda ir kiaušidės.
Sterilizavę savo augintinę jūs išvengsite visų ankščiau minėtų problemų. Be to, moksliškai yra įrodyta, kad ankstyva sterilizacija iki minimumo sumažina pieno liaukos vėžio tikimybę.
Patinai. Kai kuriems lytiškai subrendusiems šunims pasireškia nepageidautina elgsena, susijusi su lytiniu instinktu – agresyvumas, lipimas ant kitų šunų ar žmonių. Patinas iš labai toli užuodžia rujojančios patelės feromonus, todėl gali nubėgti toli nuo namų ieškodamas kalės ar katės. Dėl to atsiranda rizika, kad tokių paieškų metu jis pateks po automobilio ratais. Katinai yra linkę įsivelti į konkurencines kovas su savo gentainiais, dėl to tampa veterinarijos gydyklų pacientais. Be to, nekastruotas katinas šlapimu žymi savo teritoriją net ir kambaryje, o tai – nemalonus ir sunkiai panaikinamas kvapas.
Laiku kastravę savo augintinį, išvengsite visų šių problemų. Šunims kastracija turi dar vieną teigiamą efektą – vyresniame amžiuje jie neserga prostatos ligomis.